Jednym ze sposobów na odliczenie całego VAT zawartego w cenie osobowego auta jest zakup pojazdu przeznaczonego do przewozu pieniędzy czyli tzw. bankowozu.
Do końca 2012 roku obowiązuje ograniczenie w odliczaniu VAT od samochodów osobowych do 60% nie więcej jednak niż 6.000 zł. Ponadto nie można odliczać VAT od paliw do tych samochodów. Jednak jest grupa pojazdów specjalnych, której nie dotyczą te ograniczenia i można odliczać cały VAT naliczony przy ich zakupie oraz przy zakupie paliwa do ich napędu, a także VAT z rat leasingowych. Takimi pojazdami specjalnymi są : bankowóz, agregat elektryczny/spawalniczy, koparka, koparko-spycharka, ładowarka, pojazd do oczyszczanie dróg, do zimowego utrzymania dróg, do prac wiertniczych, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych, pomoc drogowa, żuraw samochodowy, pojazd pogrzebowy.
Natomiast bankowozami są pojazdy samochodowe przeznaczone do transportu wartości pieniężnych (tj. weksle, czeki, pieniądze, złoto , srebro, platyna i wyroby z tych metali, kamienie szlachetne i perły, dokumenty zastępujące w obrocie gotówkę) oznaczone w zależności od konstrukcji i zabezpieczenia technicznego jako typy: A, B i C.
Okazuje się, że nie jest trudno przerobić samochód osobowy na jeden z tych pojazdów specjalnych – bankowóz typu C. Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, bankowóz powinien być wyposażony w co najmniej jeden specjalny pojemnik do przewozu gotówki, immobiliser, alarm z rezerwowym zasilaniem i uruchamianą drogą radiową funkcją “panika”, Ponadto auto ma być także monitorowane z zewnątrz poprzez system GPS z sygnalizacją napadu oraz transmisją danych m.in. o położeniu i prędkości pojazdu, otwarciu i zamknięciu drzwi, a nawet włączeniu i wyłączeniu silnika. W samochodzie osobowym, można te elementy zamontować.
Niektóre marki samochodów osobowych wprowadziły osobowe bankowozy do swojej oferty. Pojawiło się też sporo ofert adaptacji samochodów osobowych do pełnienia funkcji bankowozu (kosztuje to już od 8 tys. zł).Takie przerobione na bankowozy samochody dają prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego przy ich zakupie oraz przy zakupie paliwa. Warunkiem jest jednak to, by wykorzystywać taki bankowóz w prowadzonej działalności gospodarczej do przewozu gotówki, papierów wartościowych, czy kosztowności w związku ze sprzedażą towarów lub świadczeniem usług opodatkowanych podatkiem VAT.
Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Transportu pracują nad nowelizacją prawa o ruchu drogowym. Fiskus chce rozszerzenia wymogów, na podstawie których samochód zostanie uznany za pojazd specjalny. Chodzi m.in. o podanie dodatkowych informacji w świadectwie homologacji oraz o wprowadzenie dopuszczalnej ładowności lub liczbę miejsc.
Tymczasem prostym rozwiązaniem ucinającym poszukiwania luk w przepisach byłoby wprowadzenie przy kupnie samochodu dla firmy pełnego odliczenia podatku VAT. Prawo powinno bowiem służyć ludziom.